fbpx
úspešné chudnutie

10 rád pre úspešné chudnutie

Čo robiť, aby naše chudnutie bolo naozaj úspešné? Najskôr si treba uvedomiť, prečo priberáme a kde robíme chybu, ak sa nám chudnúť nedarí. Vzhľadom k tomu, že táto téma je príliš rozsiahla, povieme si len základné informácie.

Prečo priberáme

Čím viac sme vzdialení od prírody, tým viac trpíme na rôzne civilizačné choroby. Jednou z nich je aj obezita. Keďže žijeme príliš rýchlo, sme zvyknutí voziť sa všade autom a jesť chemicky ošetrované, rýchlo pripravované jedlá a pijeme sladké nápoje. Žijeme v neustálom strese a večer si dáme 2-3 pivá, či fľašku vína, aby sme sa ukľudnili a zaspali.

 

Náš potravinový trh je plný trvanlivých a umrtvených potravín a nápojov. V supermarketoch nám ponúkajú ovocie a zeleninu, ktorá vyrástla v skleníkoch, hnojená chémiou, ešte ani nestihla dozrieť a preto je často bez chuti a bez požadovanej nutričnej hodnoty. Takže komu by chutila. 

 

Pričom surové ovocie a zelenina je zásadotvorná a ako zdôrazňuje americký dietológ  Paul Bragg, zásadotvornou stravou očisťujeme svoju krv od toxických a škodlivých kyselín. V našom jedálničku by teda nemala chýbať. 

 

Vznik toxických kyselín v tele podporuje veľa potravín, ako je biela múka, rafinovaný cukor, káva, čaj, alkohol, mäso, ryby, všetky konzervované potraviny, sladené nápoje a pod.

úspešné chudnutie

Prečo sa zle cítime a sme nešťastní

Náš normálny psychický stav by mal byť radostný, optimistický, plný energie. Prečo sa teda cítime takí utlačovaní, unavení a nešťastní? Vysvetlenie bude v tom, že trpíme autointoxikáciou, teda silným znečistením krvi. 

 

A ešte navyše si škodíme tým, že zbytočne užívame rôzne lieky, ktoré nám ochotne predpíše lekár, ktorému za to dobre platia farmaceutické spoločnosti. Čím viac sme chorí, tým viac na nás zarábajú. 

Ako schudnúť a udržať si váhu

1. rada - pravidelný pohyb pomáha pri chudnutí

V každom prípade si nemôžeme myslieť, že zníženie hmotnosti pôjde bez akéhokoľvek úsilia. Pomôže nám pravidelný pohyb na vzduchu vo forme svižnej prechádzky, ľahkého behu, cvičenie doma, alebo v posilňovni. Zo začiatku to bude pre náš organizmus možno namáhavé, ale telo si časom zvykne a cvičenie sa stane pre nás nevyhnutnou súčasťou života.

Pohyb v prírode

2. rada - žiadna prísna diéta či hladovka

Väčšina ľudí má chudnutie spojené s diétami, alebo dokonca s hladovkou. Žiadna delená strava, alebo jednostranné jedlá. Ak by sme obmedzili dávky potravín, potom príde známy jo-jo efekt a váha pôjde naspäť. Chudnutie si vyžaduje zmenu stravovacích návykov správnym spôsobom. 

 

Dôležité je obmedzenie sacharidov a zahrnutie bielkovín. Proteíny zvýšia váš metabolizmus a tiež sa budete cítiť viac nasýtený.

3. rada - veľa ovocia a zeleniny

Až 75% z celkového objemu stravy by mala tvoriť práve zelenina a ovocie. Zaradenie ovocia a zeleniny bude mať pre vás pozitívne účinky. Nielenže detoxikujete svoje telo, ale dáte mu aj potrebné vitamíny a vlákninu. 

 

Ľudia, pre ktorých je ovocie a zelenina základom stravy, majú tiež menšie problémy udržať si svoju ideálnu váhu. Pozor však na sladké ovocie s obsahom glukózy. Do jedálnička by ste mali zaradiť skôr ovocie s obsahom fruktózy. 

zelenina pre chudnutie

4. rada - obmedziť alkohol pri chudnutí

Dať si večer fľašku piva, či vína, aby ste sa cítili lepšie, je zásadná chyba. Alkohol obsahuje toľko kalórií, ako keby ste chceli porciu pečenej kačice s knedľami a kapustou. Snažte sa vynechať alkohol zo svojho života na chvíľu a uvidíte, že chudnutie vám pôjde ľahšie. 

 

Večerná dávka alkoholu tiež zaťažuje obličky, a tak dochádza k zadržiavaniu vody v tele. Aj to môže byť príčinou, prečo sa vám nedarí schudnúť.

5. rada - obmedziť sladké nápoje

Skúšali ste niekedy vypočítať, koľko cukru je v jednej pravidelnej fľaši sladeného nápoja? Najmenej 20-30 kociek. Asi nie je ľahké ich úplne vynechať, keď sú také dobré a my sme na ne zvyknutí. Ale skúste ich obmedziť aspoň na polovicu a čiastočne ich nahradiť bylinnými čajmi a čistou vodou. Pre zlepšenie chuti, môžete dať do vody plátok pomaranča, alebo citróna.

bylinkový čaj pri chudnutí

6. rada - pite kvalitný zelený čaj

Kvalitný zelený čaj vám pomáha spaľovať tuky až o 17%. Takže je to skvelý pomocník pri chudnutí. Navyše je plný antioxidantov a môže znížiť škodlivý cholesterol v krvi.

7. rada - konzumujte jedlo pomaly

Veľa ľudí urobí jednu veľkú chybu, že jedlo konzumuje veľmi rýchlo. Pri pomalom jedení vám mozog môže napovedať, že ste už sýti a teda nemusíte zjesť úplne všetko, čo máte na tanieri. Okrem toho, rýchla konzumácia potravín je zaťažujúca pre váš žalúdok aj črevá.

8. rada - doprajte si dostatok spánku

Môžete byť prekvapení, ale aj spánok má veľký vplyv na problémy s nadváhou. Je tu až 50% pravdepodobnosť, že ľudia s deficitom spánku budú mať nadváhu. Nedostatok spánku ovplyvňuje hormóny, ktoré zvyšujú chuť do jedla. Jednoducho povedané, čím menej spíme, tým viac jeme.

9. rada - jedzte korenisté jedlá

Korenené jedlá ovplyvňujú rýchlejšie spaľovanie. Používajte hlavne čili, čierne korenie, škoricu, zázvor.

zelenina v jedálničku

10. rada - neseďte v prekúrenej miestnosti

V chladnom prostredí je telo nútené vytvárať svoje vlastné telesné teplo, a tak spálime viac kalórií. Preto názor „keď sa potím, chudnem“, v tomto prípade neplatí.

Dobrá rada na záver pre úspešné chudnutie

Nehľadajte na internete rôzne prípravky na chudnutie, ktoré vám zaručujú, že schudnete za pár týždňov bez námahy. Veď komu by sa to nepáčilo, jesť a žiť ako doteraz, a pritom chudnúť. Avšak sú to iba marketinkové nezmysly.