fbpx
ako schudnúť

5 tipov, ako začať úspešne chudnúť

Môžete začať úspešne chudnúť práve od dnešného dňa a zmeniť svoj životný štýl. Záleží na tom, ako rýchlo dokážete zmeniť svoje doterajšie návyky. Ak si chcete udržať svoju váhu, bude potrebné zmeniť svoj životný štýl a už nikdy sa nevracať k tomu pôvodnému. Pozrite sa na 5 jednoduchých tipov, ako schudnúť a udržať si svoju váhu.

1. Zamerajte sa na svoju stravu

Viac ako 80% úspechu chudnutia závisí od správnej stravy. Telo potrebuje počas chudnutia hlavne dostatočný príjem bielkovín. Toto by sa malo stanoviť aspoň na 1 gram na kilogram telesnej hmotnosti. Zároveň by v strave nemali chýbať sacharidy alebo zdravé tuky.

 

So zdravou výživou by ste mali začať postupne. Pomaly nahrádzajte jednotlivé nevhodné potraviny zdravými a diétnymi alternatívami. Vyskúšajte, čo vám najviac chutí. Pre ľahšiu a rýchlejšiu orientáciu v optimálnych veľkostiach porcií si mnohí ľudia vyberajú škatuľkovú stravu pre začiatočníkov, kde už dostávate pripravené jedlá danej nutričnej hodnoty.

zdravá strava

2. Pravidelný pohyb každý deň

Pre chudnutie je dôležité prijať menej kalórií a viacej spáliť. To znamená, že je potrebné mať čo najviac pohybu. Ale to neznamená, že musíte každý deň stráviť hodinu v posilňovni. Určite budete mať pozitívny vplyv na chudnutie pri vykonávaní pravidelnej chôdze alebo použijete namiesto výťahu schody, atď. Dokonca aj domáce práce alebo záhradkárstvo sa počíta. 

 

Naopak, spomalíte svoje úsilie tým, že budete sedieť na gauči pri televízore a všade sa voziť autom.

pohybom ku zdraviu

3. Ako cvičiť na posilnenie tela i psychiky

Ak chcete začať cvičiť v posilňovni, bude stačiť dvakrát týždenne a maximálne 0,5 hodiny.  A keď je cvičenie správne nastavené, určite uvidíte výsledky už o 2 mesiace. Ide o to, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Pri každom cvičení venujte pozornosť správnej technike a vždy sa venujte danej svalovej skupine. 

 

Pri prvých tréningoch je dôležité vedenie skúseného osobného trénera. Tí, ktorí nemajú dobrú kondíciu, by mali začať s cvičením najskôr doma, aby si svalstvo zvyklo na záťaž. Mohlo by sa stať, že po prvom cvičení v posilňovni dostanete svalovú horúčku, čo by vás mohlo od cvičenia odradiť.

 

Skupinové lekcie prinášajú viac zábavy a veľa motivácie. A nezabudnite, že cvičenie by malo byť zábavné, nie mučenie. Počas cvičenia sa uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia, a tak časom zistíte, že cvičenie budete pre vás príjemnou a vyhľadávanou činnosťou.

4. Vyskúšajte si chute zdravých potravín

Redukčná strava slúži na zbavenie sa nadbytočných zásob tuku, ale zároveň na získanie všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov. Neznamená to však, že musíte jesť len kurča na vode s dusenou brokolicou. Zdravé jedlá majú mnoho vynikajúcich chutí a môžu vás prekvapiť. 

 

Naučte sa pracovať s korením, bylinkami a kombinovať jednotlivé potraviny. Vyskúšajte viac receptov a objavte nové potraviny, ktoré ste nikdy predtým nejedli. Vaše stravovanie sa tým pádom môže zmeniť na sériu gurmánskych zážitkov, takže určite nebude problém udržať si nový životný štýl, a tým aj menej kilogramov na váhe.

5. Nezabudnite si oddýchnuť

Keď ste motivovaní a chcete sa čo najrýchlejšie dostať k svojmu výsledku, môžete mať tendenciu všetko preháňať. Každý deň chodíte na tréning, dodržiavate diétu až do písmena, ale namiesto toho, aby ste sa cítili dobre, môže sa dostaviť kríza. Stáva sa, že počas chudnutia sa vám váha zastaví, alebo dokonca priberiete. Vtedy sa pýtate, kde robíte chybu. 

 

Ak váš organizmus je naozaj vybičovaný prísnymi diétami a prehnaným cvičením, táto kríza spôsobená zastavením váhy býva často ukončená rezignáciou a návratom k pôvodnému životnému štýlu.

 

Je veľkou chybou, že mnohí ľudia si neuvedomujú, že udržateľný a zdravý úbytok hmotnosti musí zahŕňať aj dostatok odpočinku. A to je kvalitný a dostatočný spánok, ako aj príležitostná malá úľava vo forme populárneho menej zdravého jedla. Nezabúdaj, že nešprintuješ, ale bežíš maratón.

odpočinok

Dobrá rada na záver pre úspešné chudnutie

Schudnúť  dokáže každý, ak naozaj chce. Ale na udržanie si svojej váhy je potrebné oveľa viac. A to zmeniť svoj životný štýl a psychicky sa nastaviť tak, aby ste sa už nikdy netúžil vrátiť späť. Skrátka viac si vážiť sám seba a dopriať si byť milovaný a šťastný.