Kúpili ste si nový fotoaparát a radi by ste zistili ako správne fotiť, aby vaše fotky boli pekné a zaujímavé?
Fotenie nie je vôbec ľahká vec, pokiaľ nepoznáte funkcie fotoaparátu a základné princípy tvorby kvalitnej fotografie. Tak vám nezostáva nič iné, iba si sadnúť k manuálu a všetko si poriadne naštudovať. Takéto učenie je však nezáživné a pre viacerých veľkým sklamaním. Ale bez správneho nastavenia fotoaparátu a bez znalostí jeho funkcií nikdy kvalitné fotky nedosiahnete.
Môžete taktiež skúsiť Kurz fotografovania – ako fotografovať správne?
V tomto kurze sa všetko naučíte pomocou video návodov od profesionálneho fotografa a bez veľkej námahy.

Ako správne fotiť pomocou Automatického režimu
Ak si zapnete automatický režim na fotoaparáte, nemusíte pri fotení vôbec premýšľať. Všetko čo musíte, je zamieriť fotoaparát, zaostriť a stlačiť spúšť. Avšak ak budete chcieť robiť nádherné a emociálne fotografie, nebude to stačiť.
Čo ponúka režim Portrét
Nevýhodou automatického režimu je, že nevie, aký typ snímku vlastne chcete urobiť a preto používa to isté nastavenie pre všetky fotky. Ak chcete fotiť portrét, tak by mal dôraz ležať na osobe, ktorú fotíte a všetko okolo by malo byť mierne rozostreté. K tomu slúži režim Portrét.
Tento štýl je optimalizovaný pre odtiene a farby pleti a zaostruje len zľahka, čím schová drobné vady pleti.
Aké nastavenie má režim Krajina
Tento režim je optimalizovaný na fotenie krajiny, takže dôraz je kladený na štýl obrázka a podporu zelených a modrých farebných odtieňov. Tento štýl obrázka pridáva ostrosť a nastaví nízku hladinu citlivosti ISO. V tomto režime nie je možné použiť blesk.
Ako správne použiť režim Makro
Tento režim môžete využiť v prípade, ak sa k predmetu priblížite tak blízko, ako to len pôjde, aby bol fotoaparát ešte schopný zaostriť. Tento program použije pri správnom zaostrení obrázka čo najmenšiu clonu a dostatočne krátky čas. Toho dosiahne zvýšením citlivosti ISO a aktivovaním blesku.

Ako správne fotiť v režime Šport
Tento režim je možné používať pri akýchkoľvek objektoch, ktoré sa pohybujú. Režim je založený na princípoch športovej fotografie, nepretržité ostrenie a snímanie, otvorená clona a veľmi krátke časy.
V tomto prípade je možné pripraviť si fotoaparát dopredu tým, že zaostríte na nejaký predmet, pokiaľ viete, že tadiaľ sa bude dotyčný objekt pohybovať a potom už len čakáte na príležitosť, aby ste zachytili tento pohybujúci sa objekt v tej pravej chvíli.
Na čo slúži režim Nočný portrét
Ak by ste chceli použiť pri zotmení slnka na fotografiu portrétu automatický režim, ktorý by aktivoval blesk, osoba by bola exponovaná síce správne, ale pozadie by bolo úplne čierne. Ak chcete vytvoriť pekné fotky, je potrebné nastaviť režim Nočný portrét. Pri nastavení tohoto režimu bude použitá dlhšia doba expozície, aby bolo dobre zachytené pozadie.
Kedy použiť režim Dieťa
Tento režim je kombináciou dvoch režimov, a to Šport a Portrét. Vzhľadom k tomu, že deti si radi fotíme pri rôznych hrách, či pri pohybe v prírode a taktiež chceme, aby fotky vyzerali čo najlepšie, použijeme práve tento režim.
Prečo použiť režim Blesk vypnutý?
Tento režim sa používa v prípadoch, kde je použiť blesk zakázaný, napríklad v múzeu, alebo keď nechcete, aby sa odrážal od objektu, ktorý fotíte. Preto tento režim nastaví vyššiu citlivosť ISO a čas expozície je dlhší. V prípade, ak by bola dĺžka expozície príliš dlhá a ruky by sa vám pohli, bude lepšie použiť na fotoaparát statív. Našťastie sa už predávajú fotoaparáty so stabilizáciou obrazu (VR).
Ako správne fotiť v režime scene
Niektoré fotoaparáty majú aj tento režim, kde je možné vybrať si z prednastavených scén, ako je súmrak, západ slnka, interiér, pláž alebo sneh, jedlo, podzim, kvety, svetlo sviečky a podobne. Tieto prednastavené scény sa nachádzajú pri aktivovaní tohoto režimu na obrazovke fotoaparátu. Stačí si iba vybrať tú správnu scénu a dosiahnete lepšie nastavenia a tým aj krajšie fotky.

Ako správne fotiť a nepoužívať pritom automatické režimy?
Ak už budete chcieť robiť ešte krajšie fotky a budete rozumieť nastaveniam fotoaparátu, otvorí sa vám nový svet plný kreatívnej tvorby, v ktorom už jednoduché automatické režimy nebudú mať svoje miesto. Budete chcieť využívať všetky funkcie fotoaparátu a vlastné nastavenia.
Postupne tiež zistíte, že v automatických režimoch sú možnosti nastavenia značne obmedzené. Budete chcieť zistiť, v čom je skutočné tajomstvo fotografie a naučiť sa využívať režimy, ktorým sa hovorí profesionálne.
Ako robiť pekné fotky?
Ako správne fotiť a ako si nastaviť fotoaparát sme si už zodpovedali, ale ak chcete, aby vaše fotky boli aj zaujímavé, budete potrebovať ešte niekoľko rád. Prvá rada je, že pri fotografovaní treba dať pozor na vhodné svetlo. Ak naozaj chcete emocionálne fotografie, ktoré budú prirodzene nádherné, odporúčam fotiť skoro ráno, alebo večer práve kvôli bočnému svetlu a tieňom.
Uistite sa, či pri fotení sa tiene a svetlo zobrazujú v dostatočnej miere, pretože bez nich sú fotografie bez potrebných kontrastov, ktoré fotografiu robia umeleckú a zaujímavú.

Kompozícia fotografie je tiež dôležitá, akonáhle fotografia nie je dobrá sama o sebe, bohužiaľ žiadna úprava ju nezachráni. Takže vždy sa snažte odfotiť váš objekt z viacerých uhlov. Potom si môžete vybrať tú najlepšiu fotografiu a upraviť ju neskôr. Taktiež je potrebné mať zaujímavý objekt pre fotenie, pokiaľ ste vášnivý nadšenec, musíte byť vždy ohromený predmetom fotografie.
Ak už budete mať viac skúseností, dokážete si okamžite vytvoriť vlastnú predstavu o tom, ako by mala budúca fotografia vyzerať a z akého uhla by fotenie daného predmetu bolo to najlepšie vzhľadom na kompozíciu a kontrast svetla a tieňa.
Ďalšie odporúčania, aby ste dosiahli pekné fotky sú tie, že nemusíte fotiť všetko. Keď si vyberiete objekt pre fotenie, nemusíte ho nutne dostať do stredu. Nebojte sa rozdeliť svoj obrázok na tretiny.

Úprava fotografií
Často môžete zvýrazniť fotografiu, ak citlivo urobíte tmavšie okraje na fotografii, pre vytvorenie veľmi emocionálneho dojmu. Hra farieb je tiež dôležitá. Niekedy farebný systém je presne to, čo sa nám páči na obrázku, ale ak chceme zdôrazniť niektoré funkcie, fotografie by mali vyzerať chladnejšie. Pre dosiahnutie peknej fotky je určite vhodné experimentovať s farbami.
Ako upraviť fotografie sa môžete dozvedieť v kurze: Adobe photoshop, úprava fotografií jednoducho, alebo v kurze: Úprava fotiek v grafickom programe Zoner, ktorý je jednoduchší pre používanie.
Môžete skúsiť odtiene šedej, alebo len využiť svetlé zafarbenie. Naopak, v prípade jesenných obrázkov je často užitočné posilniť a dochutiť niektoré farby, všetko je o pocite autora, preto je vhodné vyskúšať rôzne kombinácie a postupne si ich prejsť.
Každá dobrá fotografia by mala byť dostatočne ostrá, často stačí mierne zaostriť obraz. Ďalším praktickým nástrojom je retušovanie a vyhladzovanie, ktoré je vhodné nielen pri fotografovaní postáv. Retušovanie môže byť užitočné aj pri fotografovaní prírody, kde odstránite rušivé štruktúry.
A ako je možné zdôrazniť celkový vzhľad fotiek?
Je to možné urobiť s rámom pre niektoré fotografie. Formát bude pekne zvýraznený a bude priťahovať pozornosť. Pravidlom je, že je potrebné sa uistiť, že si vhodne vyberiete farbu a silu rámu. Farebné rámy sú často k dispozícii v editoroch, ale rôzne štruktúrované a zdobené nie vždy zodpovedajú fotografiám.
Dobrá rada na záver
Vždy si radšej uložte pôvodnú originálnu fotografiu. Ak budete upravovať fotografiu do niekoľkých variant, časom môžete zmeniť názor a budete potrebovať originál. Pri úprave fotografií je tiež dôležité pracovať v editore vo vrstvách, aby ste sa vyhli problémom, ak sa vyskytne chyba alebo technický problém pri práci s fotkami.
Ak vám moje rady nestačili a chcete sa dozvedieť viac o fotografovaní, pozrite si Kurz fotografovania – ako fotografovať správne?